Jak poznat svůj typ pleti a vybrat správnou péči: Průvodce pro začátečníky

Jak poznat svůj typ pleti a vybrat správnou péči: Průvodce pro začátečníky

Důvod, proč by měl každý vědět, jak poznat svůj typ pleti, je jednoduchý. Když se budete správně starat o svoji pokožku, pleť vás odmění tím, že bude mnohem jasnější, zářivější a bezproblémovější. Každá pleť, ať už je mastná, smíšená, normální nebo suchá a citlivá pleť, totiž vyžaduje jiný druh péče. 

Krok číslo 1: Určete svůj typ pleti

Nejjednodušší možností, jak zjistit svůj typ pleti, je zkusit si udělat doma jednoduchý test. 

 • Ráno si opláchněte svůj obličej vodou a pak sledujete, jak bude pokožka reagovat. 
 • Obličej by měl být odlíčený, stejně tak byste po opláchnutí vodou neměli používat žádné další přípravky nebo krémy. 
 • Po uplynutí 30 minut stačí zkontrolovat svůj stav v zrcadle. 
 • V případě toho, že cítíte mastnější pokožku, použijte jemné kapesníčky, které postupně přitlačíte na bradu, nos, tvář a čelo. Díky tomu přesně zjistíte, které partie jsou nejvíce problematické. 

Normální pleť

Ve vašem domácím testu bude ukazovat nejmenší změny právě pleť normální. Nebudete pociťovat žádné pnutí ani se nebude obličej nikde lesknout. 

Smíšená pleť

V případě, že na většině obličeje je reakce beze změny či cítíte pnutí, ale v oblasti nosu, brady a čela je pleť mastná, vlastníte smíšenou pleť. 

Mastná pleť

Po 30 minutách se pleť leskne úplně všude. Je to výsledek nadprodukce mazu, kterým trpí právě mastná pleť. 

ČÍST  Pánové, stále marně přemýšlíte, jak zhubnout břicho? Mužům se vyplatí dodržovat 3 základní pravidla!

Suchá pleť

Pokud máte suchou pleť, tak po nějaké době ucítíte pnutí či svědění pokožky. 

Krok 2: Vyberte správnou péči pro svůj typ pleti

Normální pleť

S tímto typem je spojeno nejméně problému. Akné se jí většinou vyhýbá, nemá rozšířené póry ani neprodukuje nadbytečné množství mazu. Přesto je potřeba se o ni starat hlavně v podobě pravidelného čištění a hydratace. 

Smíšená pleť

Zde už se mohou objevovat problémy s akné. Pleť vyžaduje pečlivější péči. Je potřeba důkladného odličování i čištění. Nemělo by se pak zapomenout na zklidnění pleti tonikem a nanesení výživného hydratačního krému, nejlépe pro smíšenou pleť.

Suchá pleť 

Sice nemá sklon k akné, ovšem je mnohem citlivější ke změnám teplot a dalším jevům. Velmi často má sklon k atopii a vyšší tvorbě vrásek. Netvoří totiž dostatek mazu. Pleť je potřeba čistit hlavně oleji nebo čistící vodou bez alkoholu a intenzivně ji hydratovat. Věnujete svoji pozornost výběru kvalitním hydratačním krémům a sér. Dopřejte si i hydratační masky. 

Mastná pleť

Má vysoký sklon k tvorbě akné. Pravidelná, důsledná s správná péče je nutná. Díky své charakteristice je označována jako problematická nebo aknózní. Zde je potřeba zaměřit se na kvalitní odlíčení a čištění. Po provedení těchto úkonů by se nemělo zapomínat na tonizaci a hydrataci. Volit by se měly krémy lehké konzistence, které jsou určené speciálně pro tento druh pleti.  

Krok 3: Snažte se minimalizovat škodlivé faktory

Své pleti také pomůžete tím, že se budete snažit minimalizovat i další faktory, které na ní mohou působit a její stav zhoršovat. 

Jedná se třeba o:

 • přímé slunečnímu záření,
 • zakouřené prostory,
 • samotné kouření a pití alkoholu,
 • stres,
 • nesprávnou výživu.

Důležitou roli hraje nadbytečné a nevhodné používání kosmetických přípravků. Přírodní kosmetika bývá v mnoha ohledech šetrnější variantou. 

ČÍST  Myslíte na přírodu, když v ruce držíte mobil? 

Krok 4: Naučte se správnou rutinu péče o pleť

Pokud chcete stav své pleti zlepšit dbejte na pravidelnost, důslednost a správné návyky. 

A jak postupovat?

 1. Odličování je základ. 
 2. Následné čištění pleti pomůže zbavit se zbytků make-upu, odumřelých buněk a mazu.
 3. Tonizace pleti pleť uklidní a připraví na poslední krok. 
 4. Nanesení hydratačních a dalších pečujících krémů. 

Závěr

Díky jednoduchému domácímu testu zjistíte, jakou pleť máte. To vám pomůže se zorientovat v široké nabídce kosmetických produktů a jejich použití. To se totiž liší. V případě mastné pleti hraje velkou roli pravidelné čištění, zatímco v případě suché pleti je potřeba se zaměřit na správnou hydrataci. V každém případě by se mělo jednat o kvalitní produkty, které jsou určené pro daný typ pleti. 

Jaký typ pleti máte vy?