Jak vašim vlasům prospěje tricholog? A co pro jejich krásu můžete udělat sami?

Jak vašim vlasům prospěje tricholog? A co pro jejich krásu můžete udělat sami?

Tricholog je odborník, který se zabývá zdravím vlasů a kvalitou pokožky hlavy. Je to specialista, který rozumí struktuře vlasů a významu jejich optimální výživy, a který dovede odhalit naprostou většinu příčin, které se skrývají za jejich nadměrným vypadáváním. A obvykle také dokáže nalézt spolehlivé řešení tohoto problému, ale i dalších potíží, které přirozenou pokrývku naší hlavy nezřídka sužují. 

Pojďme se proto podívat, jak může návštěva trichologa prospět zdraví a kráse vašich vlasů. 

 

Už víte, kdo je tricholog?

Trichologie je odvětví dermatologie, které se specializuje na problémy spojené s vlasy a s pokožkou hlavy. Trichologové studují různé aspekty zdraví vlasů. Věnují se jejich růstu, soustředí se na jejich nadměrné padání a hledají vše, co by lidské kštici prospělo. Studují genetiku, vliv hormonů a životního stylu a zejména se zabývají výživou a jejím vlivem na zdraví vlasů. jejich práce je klíčová pro pochopení mnoha běžných, ale i méně obvyklých stavů, které mohou ovlivnit naše vlasy. Trichologové také mohou pracovat na výzkumu nových terapeutických přístupů a výrobků určených k péči o vlasy a pokožku hlavy. Jejich práce je neocenitelná hlavně pro ty z nás, kdo se potýkáme s chronickými nebo akutními problémy.

Kdy je vhodné navštívit odborníka?

Zdraví našich vlasů je ovlivněno celou řadou faktorů. Třeba i tím, jak často si je myjeme nebo jakou kosmetiku používáme. Pokud to s naší kšticí začíná jít z kopce, návštěva trichologa může být vhodným krokem k nápravě. A to obzvláště tehdy, když člověk zaznamenává zvýšené vypadávání vlasů, změny v jejich textuře, ale i problémy s pokožkou hlavy jako jsou suchost, svědění nebo lupy. Tito specialisté mají k dispozici moderní technologie a metody, které umožňují přesně diagnostikovat a efektivně léčit různé potíže. 

ČÍST  Jak na odstranění vrásek přírodně?

Tricholog ale může prospět také každému, koho zatím žádné viditelné problémy netrápí. Každému, kdo chce jednoduše udržet své vlasy a pokožku své hlavy v co nejlepším stavu. Jeho návštěva může tedy posloužit i jako rozumná prevence.

 

Diagnostické metody 

Aby mohl člověk nosit účesy, které jsou trendy, musí mít nejprve dostatek kvalitních vlasů. A když je nemá? Navštíví odborníka, který mu pomůže. Tricholog používá řadu diagnostických metod k posouzení zdraví vlasů a pokožky hlavy. Ty zahrnují:

 • Mikroskopická analýza vlasů: Zkoumání vlasů pod mikroskopem k prozkoumání jejich struktury a identifikaci možných poškození.
 • Trichoskopie: Digitální zobrazení pokožky hlavy a vlasových folikulů k hodnocení růstu a stavu vlasů.
 • Krevní testy: Používají se k odhalení případných nedostatků vitamínů nebo hormonální nerovnováhy, což jsou stavy, které mohou negativně ovlivnit zdraví vlasů.

Podobné metody umožňují trichologovi stanovit přesnou diagnózu a vytvořit individualizovaný léčebný plán. Diagnostické procesy jsou ale samozřejmě neustále inovovány, aby byly co nejefektivnější a k pacientům co nejšetrnější.

Široké možnosti léčby

Tricholog vám v případě potřeby může nabídnout řadu léčebných postupů, které pomáhají řešit konkrétní problémy s vlasy nebo s nezdravou pokožkou hlavy. Obecně se nabízí například toto:

 • Lokální aplikace léčiv: Speciální šampony, kondicionéry a séra, které cílí na konkrétní problémy.
 • Lékařské ošetření: Například léky na předpis pro léčbu alopecie atd.
 • Doporučení pro výživu: Výběr potravin bohatých na vitamíny a minerály podporující zdraví vlasů.

Konkrétní léčebné postupy:

 • Použití minoxidilu pro podporu růstu vlasů.
 • Aplikace antifungálních šamponů při svědění hlavy a při výskytu lupů.
 • Hormonální terapie pro řešení vypadávání vlasů způsobeného hormonálními změnami.

 

Prevence aneb Co můžete udělat sami

Prevence je pro udržení zdravých vlasů a zdravé pokožky hlavy pochopitelně velice důležitá. Co v tomto ohledu můžete učinit sami? Nejprve se vzdejte všeho, co vlasům nejvíce ubližuje. Nadměrného mytí a fénování, používání nekvalitních barev a levné kosmetiky. Kromě šetrného zacházení dopřejte vlasům také bohatou výživu. Pestrá strava bohatá na vitamíny je obvykle nejlepší. Nekuřte a omezte alkohol. Vyplatí se to!

ČÍST  Jak poznat svůj typ pleti a vybrat správnou péči: Průvodce pro začátečníky

 A jak vám v tomto ohledu prospěje tricholog? Jednoduše! Může vám poradit, jaké výrobky používat, jak často vlasy mýt, a jaké techniky stylingu volit, aby byla vaše kštice zdravá a bohatá. Správná péče o vlasy může předcházet mnoha běžným problémům, jako jsou lupy, suchost pokožky hlavy a poškození vlasů způsobené chemickými látkami nebo nadměrným teplem. Tricholog může také doporučit změny životního stylu, které podporují zdraví vlasů, jako je dostatečný příjem vody a vyvážená strava.

Důležité preventivní kroky:

 • Pravidelné stříhání konečků pro zamezení třepení vlasů
 • Vyvarování se nadměrnému teplu při úpravě vlasů
 • Používání vyživujících masek a olejů

 

Bez vlasů se cítí dobře jen málokdo

Bez vlasů se cítí dobře jen málokdo. Jejich vypadávání může mít hluboký psychologický dopad, zejména pak u žen. Tricholog může spolupracovat s psychologem nebo poskytnout podporu skrze terapeutické konzultace, které pomohou lidem vyrovnat se s úzkostí a s narušeným sebevědomím. Nabídka emocionální podpory je důležitá, protože psychický stav může ovlivnit celkové zdraví a tedy i léčbu neuspokojivého stavu vašich vlasů. Trichologové tak často přistupují k léčbě komplexně. Tedy způsobem zahrnujícím jak fyzické, tak psychické aspekty ozdravného procesu.

 

Výzkum přináší účinnější metody

Výzkum v oblasti trichologie neustále pokračuje a snaží se najít nové způsoby, jak léčit a chránit vlasy. Inovace v genetice a biotechnologiích otevírají nové možnosti pro léčbu vlasových problémů, které byly dosud jen obtížně řešitelné. Díky pokroku v molekulární biologii a farmakologii můžeme očekávat rozvoj nových a účinnějších terapeutických postupů a metod, které budou k dispozici trichologům, potažmo pak jejich pacientům.

Nezapomínejte, že tricholog může být klíčovým partnerem v péči o vaše vlasy vždy –  ať už se potýkáte s problémy, nebo jen chcete udržet vlasy v co nejlepší kondici. Tricholog vlasům rozumí!

ČÍST  Dámská dlouhá pyžama hřejí a sluší