Jak by měla vypadat smysluplná tvorba webů a co mi nepřijde jako dobrý nápad

Jak by měla vypadat smysluplná tvorba webů a co mi nepřijde jako dobrý nápad

Možná si řeknete, že tvorba webů není nic složitého, protože to dneska dělá téměř každý. Jenže rozdíl je mezi vytvořením podprůměrné webové stránky a opravdu kvalitním projektem. A bývá často propastní. Za ta léta v oboru jsem vypozoroval, co by mohlo fungovat pro vytvoření dobrého webu a co je naopak rada, která vás nahoru opravdu nevynese, i když je na začátku jednodušší.

Základem je kvalitní koncept

Bez jasné představy, čeho chcete se dosáhnout a co je vaším cílem se snad do žádné tvorby ani pouštět nemusíte. Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že promyšlené plány a koncepty se dají mnohem snadněji realizovat, protože máte prostě alespoň zhruba načrtnutý další krok, což v případě slepého postupování kamsi je značně těžší. Sepsat si vizi a dílčí cíle přitom zabere jen pár okamžiků. Rozhodně se nejedná o detailní plánování vývoje konceptu v dlouhém časovém horizontu, ale pouze o počáteční rozvahu. I mně se mnohem lépe spolupracuje s klienty, kteří mají představu o tom, čeho chtějí dosáhnout.

Profesionální řešení na míru

Jestli to myslíte vážně, měl by bát reprezentativní i váš web. Dá se to obejít levnou šablonou a obyčejným redakčním systémem. Ovšem lépe může působit a fungovat profesionálně napsaná verze s čistým kódem dobře čitelným pro vyhledávače. Při zadání poptávky na vytvoření webu jsem často narazil na rychlokvašky a nedokonalá řešení, která byla opravdu žalostná. Naopak na druhé straně jsem objevil skutečné profesionály, kteří mi byli schopni připravit skvělý web na míru se všemi funkčními náležitostmi. Je to prostě o výběru a částečně i finančních možnostech. Informace najdete i v tomto článku, kde se dozvíte o tom, jak si vytvořit vizitku pro podnikání.

ČÍST  Ať Jste V Síti Vidět! Vše O Budování Zpětných Odkazů

Optimalizace pro vyhledávače již od začátku

Jestli chcete podchytit úspěšný vývoj již od začátku, věnujte se optimalizaci. Právě s tím pomůže i kvalitní programátor, který má představu o tom, co se vyhledávačům líbí. Náhodě nenechte ani základy popisky webu v podobě názvu stránky, záhlaví, zápatí, sekce menu a podobně. To všechno může při dobrém nastavení pomoci a výsledek může být značně lepší. Pro začátek vám může stačit tento článek, kde se dozvíte, jak držet krok při podnikání v moderním světě.

Příjemný a přehledný vzhled

V grafickém provedení vládne jednoduchost a přehlednost. Moderní vzhledy nejsou žádné přeplácané barevné taškařice, ale sofistikované a často minimalistické designy, kde spolu jednotlivé komponenty ladí a spolupracují. V rámci testování webu doporučuji svým klientům i přerovnání jednotlivých ikon a prvků, aby vše bylo více intuitivní.

O úspěchu mohou rozhodovat i zdánlivě takové maličkosti, jako je například rychlost načítání stránky. Když to trvá dlouho, může být grafika sebekrásnější, ale lidé prostě odejdou. Dnes s tím již většina mých klientů počítá, ale dříve se často objevoval i problém v podobě nevytvořené verze stránek pro mobilní zařízení. To je v dnešní době klíčové, protože velké procento lidí se k vám dostane právě přes tato média.

Nezapomeňte na kvalitní obsah

Smysluplné weby stojí na kvalitním obsahu. Texty, co mají hlavu a patu. V základní verzi si klidně udělejte nástin sami, ale pokud chcete mířit až k výšinám, obraťte se na profesionály v oboru. Řadě menších firem a projektů, které si žádali moji pomoc, se zadání profesionálních textů nezdálo jako důležitá součást marketingu. Jenže to je omyl. Správně napsaný text totiž funguje jako lákadlo na lidi i vyhledávače. Tvorba webů bez pořádných textů prostě nemá větší smysl a neobejdete to. Jedná se i mou radu, kdy často říkám, že kvalitní texty je potřeba adekvátně zaplatit a výsledek hned bude jinde.

ČÍST  Co bych poradil těm, kdo si plánují založit internetový magazín

Pokud to myslíte vážně, vyhněte se blogovacím platformám

Dobrým nápadem pro začátky mi rozhodně nepřijde využívání některé blogovací platformy zdarma. To je totiž kanál určený pro ty, kdo si chtějí založit internetový deníček, nebo jim jejich stránka nebude sloužit k podnikání a prezentaci.