Myslíte na přírodu, když v ruce držíte mobil? 

Myslíte na přírodu, když v ruce držíte mobil? 

V posledních desetiletích zaznamenalo velký boom průmyslové odvětví zaměřující se  výrobu nejrůznějších obalů. V této souvislosti ale bijí na poplach ochránci životního prostředí, a to jak mnozí odborníci, tak ekologická aktivistická hnutí. 

Našimi sofistikovanými obaly a přepravními taškami se plní skládky a jsou jimi lemována mořská pobřeží. Proto je stále větší snaha o jejich výrobu z recyklovaných materiálů, aby se alespoň nějakým způsobem přírodě ulevilo. Anebo aby výroba byla rychlá, levná a prostředí nezatěžující. K takovému uvažování jsou vybízeni výrobci obalů na všechny možné produkty včetně brýlí nebo mobilů.

Aby nepřispívali ke znečištění plasty, vynalézaví vynálezci vyvinuli pouzdra na mobilní telefony z biopolymerů a lněných vláken, která jsou 100% kompostovatelná. Existují také pouzdra vyráběná z biologicky odbouratelné směsi kyseliny polymléčné (PLA) a polybutylen adipát tereftalátu (PBAT). Tato pouzdra na mobilní telefony by se však měla likvidovat pouze v biokompostérech nebo v průmyslových kompostárnách. 

Toto je ovšem jen pár tónů z hudby daleké budoucnosti či zboží pro opravdové ekologické fajnšmekry. Takové, kterým stojí za tu námahu po výrobcích tohoto dru pátrat. Jaké materiály má na výběr obyčejný smrtelník, když si zadá do vyhledávače obaly na iPhone 8

Vedou silikon a anonymní plast

Jako první  v nabídce a nejšířeji zastoupené jsou  materiály plastové, přičemž výsadní postavení mezi nimi zaujímá silikon. Výrobci a prodejci vychvalují jejich lehkost, způsobenou mimo jiné maximální tenkostí. To znamená že objem chytrého telefonu téměř nezvětší.  Další dobrou vizitkou je, že se takové kryty dobře drží, oplývají jakousi přilnavostí k lidské pokožce. Někteří škarohlídi mohou kontrovat, že tato přilnavost je vlastně ulepenost, ovšem svůj účel splní A protože jsou tato pouzdra snadno omyvatelná, nemůže to být řazeno mezi nevýhody. 

Co snese plastové pouzdro

Velkým plusem plastových pouzder je, že jsou levná a existují ve stovkách různých provedení. Ne že by se snad lišily tvarem; to vzhledem k tomu, že musí padnout na telefon daných rozměrů ani není možné, ale na jejich rovném tenkém plastovém těle je velmi snadné si pohrát s různými barvami, vzory nebo obrázky.

ČÍST  Jak poznat svůj typ pleti a vybrat správnou péči: Průvodce pro začátečníky

Mobilní telefon má přesně ty rozměry, na kterých se snese cokoliv. Půllitr piva, vymazlené štěňátko nebo nějaké životní rádoby moudro se někomu skutečně líb I ten, kdo tohle považuje za kýčovité, provokativní nebo nevkusné má možnost širokého výběru. Každopádně na krytu malého telefonu se snese leccos, a kdo chce vyjádřit sama sebe, může tak učinit, aniž by riskoval, že se za ním bude otáčet půlka ulice. Což by se asi dělo, kdyby si něčím podobným nechal ozdobit šaty nebo velkou cestovní tašku.  

Běžný = neekologický? 

Kdo si pořizuje plastové pouzdro na chytrý telefon, nemusí mít špatné svědomí kvůli zanedbání ekologické stránky věci. S životním prostředím to mají tyto kryty stejné jako všechno ostatní z plastu. Igelitová taška začíná trumfovat svou plátěnou kolegyni v okamžiku, kdy je používána opakovaně až do doby, kdy už to kvůli trhlinám a dalšímu nevratnému poškození opravdu nejde.

Největší “mor” pro  přírodu je totiž jednorázové  využívání a následné odhazování předmětů, přičemž to, jak dlouho a na co se rozkládají, je až druhořadé. Jakékoli vyhození je totiž stimul pro další výrobu a ta zatěžuje prostředí vždy. Když si pořídíte několik zdánlivě neekologických pouzder, o která budete pečovat, aby vydržela chránit váš telefon co nejdéle,budete se chovat v tomto směru k přírodě velmi ohleduplně. Obzvlášť v případě, kdy že je při nevratném poškození odložíte do tříděného odpadu. 

Berete ohled na ekologii, když si pořizujete nový telefon a příslušenství k němu?